1. 3. 2024

Projekt 5 peňazí Národnej banky Slovenska

Tohtoročným laureátom už štvrtého ročníka ocenenia Úradnícky čin roka je vzdelávací tím Národnej banky Slovenska, ktorý dlhodobo pomáha zlepšiť finančnú gramotnosť ľudí nielen z vylúčených komunít. Školí mentorov, ktorí pracujú s chudobnými rodinami, a dotknutým rodinám pomáha ozdraviť ich domáce rozpočty a záväzky.

Ocenenie získal tím v zložení Denisa Francanová, Bohuslava Brenkusová, Agáta Lešková a Jakub Keračík, ktorý vedie Roman Fusek.

Roman Fusek je riaditeľ odboru ochrany finančných spotrebiteľov Národnej banky Slovenska. Jeho úlohou je aj zvyšovanie finančnej gramotnosti ľudí na Slovensku. Ako uvádza Fusek: „Finančné vzdelávanie sa môže mnohým ľuďom zdať ako abstraktná vec. My však vždy učíme o peniazoch – teda o každodennom živote, o domácom rozpočte, či o tom, ako si nastaviť príjmy a výdavky.“

NBS to robí prostredníctvom projektu 5 peňazí, ktorý formálne zastrešuje nezisková organizácia Inštitút bankového vzdelávania NBS (IBV), zriadená bankou. Tím NBS-ky spolupracuje aj s občianskym združením Cesta von, ktoré pomáha ľuďom žijúcim v generačnej chudobe.

Okrem vzdelávania formou školení tím NBS poskytuje rodinám aj praktickú pomoc. Prechádzajú si ich domáce rozpočty, skúmajú záväzky a radia im, ako by sa dali ozdraviť. Takto už pomohli desiatkam rodín v konkrétnych životných situáciách, napríklad so znížením splátok úverov na únosnú mieru alebo identifikovaním nekalých praktík agentov nebankových spoločností.

Späť na ocenených

Zriaďovateľ a organizátor

sgi

Spoluorganizátor

KUDV4

Partneri ocenenia

Prezidentka SR
zek-sr
logo_web-1
dutch_embassy
Websupport
intro-image
800px-Aktuality_logo
nadacia
Soupa_logo
styri kopce