Silvia Čechová zjednodušila Bratislavčanom platenie dane z nehnuteľnosti. S výskumníkmi Ústavu verejnej politiky navrhli presvedčivejší list, ktorým oslovovali obyvateľov mesta, a pripravili zrozumiteľný návod, ako pri platbe a podávaní daňového priznania postupovať. Za svoj iniciatívny prístup získala ocenenie Úradnícky čin roka 2021.

„Na pani Čechovej sme ocenili jej veľkú otvorenosť spolupráci s akademickým sektorom, pričom sa do intervencií sama aktívne zapájala. Svojim inovatívnym prístupom pomohla k efektívnejšiemu a rýchlejšiemu výberu daní,” hovorí Veronika Prachárová, riaditeľka SGI a členka poroty.

V spolupráci s Ústavom verejnej politiky Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského navrhli experiment: obyvateľom mesta rozposlali rôzne verzie listu, ktorým ich vyzvali k zaplateniu dane. Jedna z verzií bola zjednodušením bežne používaného listu, v druhej obyvateľom pripomenuli, prečo je dôležité zaplatiť daň z nehnuteľnosti, tretia zas obsahovala nepriamu hrozbu sankcie. Nové verzie listov sa ukázali byť účinnejšie a mesto vyzbieralo na daniach viac o 100 000 eur než za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku. Najúspešnejší list, ktorý bol zjednodušením pôvodnej verzie, bude mesto používať aj v budúcnosti.

Keďže daňovníci mali s vypĺňaním daňového priznania problémy, pripravili pre nich aj zjednodušený návod. V spolupráci s Oddelením inovácii a digitálnych služieb prispela Silvia Čechová aj k rozbehnutiu možnosti digitálneho platenia dane.

„Tento príbeh považujeme za veľmi inšpiratívny a jednotlivé kroky sa dajú implementovať aj v iných samosprávach,” doplnila Prachárová.