Renáta Cződörová pracuje ako hlavná štátna radkyňa na oddelení štátneho dozoru a dohľadu ministerstva dopravy. Pri kontrole jednej z autoškôl spozornela, keď firma označila vyrubenú pokutu za likvidačnú. Cződörová sa pozrela na jej príjmy v Registri účtovných závierok.

Tieto údaje porovnala s údajmi v Jednotnom informačnom systéme v cestnej doprave, kde autoškoly zverejňujú počty žiakov, ale aj trvanie či ceny kurzov. Úradníčka prišla na to, že deklarovaný počet žiakov, vynásobený cenou kurzu, nesedí s deklarovanými príjmami firmy. 

Podobný základný prepočet Cződörová po odobrení jej priamym nadriadeným spravila na malej vybranej vzorke autoškôl a zaslala podnet na daňový úrad v Košiciach. Analýzu robila mimo bežnej pracovnej náplne, často vo svojom voľne. Daniari následne spravili kontroly po celej krajine. 

„Porota Úradníckeho činu roka sa snaží hľadať úradníkov, ktorí idú takzvanú míľu navyše. Renáta Cződörová išla tých míľ omnoho viac. Nielenže sa jej podarilo dokázať daňové úniky v oblasti autoškôl, ale spolupracovala aj s Finančnou správou, ktorá tieto daňové úniky riešila a dostala do štátneho rozpočtu o 2,2 milióna eur viac,“ uviedla Veronika Jursová Prachárová, riaditeľka Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť a členka poroty ocenenia.

Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť organizuje ocenenie Úradnícky čin roka v spolupráci s Klubom úradníkov dobrej vôle. Cieľom je poukázať na príbehy úradníckych kolektívov, ktoré prispievajú k zlepšovaniu verejných služieb na Slovensku.

„Aj tohtoročná víťazka Úradníckeho činu roka ukazuje, že každý poctivý a kvalitný profesionál vo verejnom sektore môže nielen zásadne zlepšiť služby štátu, ale dokonca aj pomôcť ušetriť nemalé finančné prostriedky,” uviedla Barbora Belovická z Klubu úradníkov dobrej vôle. „Takýchto úradníkov a úradníčky potrebujeme, a to do každého počasia. Aj to je jedna z hlavných priorít nášho Klubu úradníkov dobrej vôle – podporovať budovanie profesionálnej štátnej správy.”

Medzi ďalších finalistov Úradníckeho činu roka 2023 patril hlavný kontrolór mesta Prešov Alexander Ernst a Marek Hlaváč, bývalý analytik Inštitútu sociálnej politiky ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Úradnícky čin roka 2023 sa koná pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej, Úradu vlády SR a Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Partnermi ocenenia sú Férová nadácia O2, Nadácia Slovenskej sporiteľne, Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis, Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva na Slovensku, Websupport.sk, soupa.sk a mediálnym partnerom je portál Aktuality.sk.

Podľa Vladimíra Šuchu, vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, je ocenenie za najlepší úradnícky čin v uplynulom roku uznaním vynikajúcej práce a oddanosti výnimočných úradníkov a úradníčok na Slovensku. „Verejná služba je ušľachtilá profesia. Vyžaduje si talent, odhodlanie a obetavosť. Tohtoročná laureátka a finalisti sú inšpiráciou pre nás všetkých a stelesňujú hodnoty, ktoré pomáhajú k pokroku vo verejnej správe,“ uviedol.